Kategórie
 
 
 

petra vlhová courchevel

 
 
 
 

Ako si vybrať nové lyžiarky ?

Máme pre vás 5 jednoduchých krokov ako nájsť dokonalé lyžiarky, ktoré vám budú prinášať radosť na každej lyžovačke. 

Ako si vybrať nové lyžiarky ?

Lyžiarky sú najdôležitejším prepojením medzi vami a lyžami. Lyžiarska obuv je v priamom spojení s vašimi nohami, kde je prenos energie a výkon rovnako dôležitý ako celkový komfort. Lyžiarky vás nesmú tlačiť, lebo vám bude zima na nohy. Aká by to bola lyžovačka, ak budete celú dobu pociťovať bolesť. Príliš veľké lyžiarky sú tiež zdrojom chladu na nohách, ale hlavne neviete v nich ovládať lyže. Čo je teda zlatou strednou cestou ? Lyžiarky musia byť pohodlné a vhodné pre váš štýl a technickú vyspelosť jazdy. Pri skúšaní lyžiarky vždy zatlačte kolená dopredu ako na lyžiach, päta sa vám posunie dozadu a viete či lyžiarky sedia. Keď lyžiarky skúšate bez zapnutia klipsní chodidlo je prirodzene posunuté dopredu a vy si kúpite zbytočne veľké lyžiarky.

1, Odmerajte si chodidlo v lyžiarskej ponožke

V prvom rade je potrebné zmerať chodidlo. Ideálne je meranie urobiť u autorizovaného predajcu, ale máme spoľahlivý návod aj na meranie doma. Meranie doma by malo prebehnúť v ponožke, ktorú používate na lyžovanie. Prilepte čistý papier ku stene, postavte sa na papier, pätu oprite tiež o stenu a urobte si čiarku pri palci alebo najdlhšom prste. Odmerajte obe chodidlá, často je jedno chodilo väčšie. Odmerajte dĺžku väčšieho chodidla na papieri a získate veľkosť chodidla v milimetroch. Podobným spôsobom si viete odmerať aj šírku chodidla v prstovom kĺbe, v prípade, že máte veľmi široké chodidlo, veľmi široké lýtko, alebo vysoký nárt, týmto problémom venujeme posledný odsek článku.

Mondopoint je veľkosť lyžiarky, ktorá reflektuje veľkosť chodidla v centimetroch. Ak ste namerali chodidlo v dĺžke 26,3 cm volíte lyžiarku vo veľkosti 26,5 mondopoint.

2, Aká je vaša technická vyspelosť na lyžiach ?

    

Je dôležité ohodnotiť svoju úroveň technickej vyspelosti správne, pre ďalší výber správnej lyžiarskej obuvi. Z pravidla máme 4 úrovne:

  • Začiatočník - flex index lyžiarok: 40-60

Začiatočník volí lyžiarky mäkšie a ľahšie, vhodné na oboznámenie sa so športom. Robí prvé kroky v lyžiarkach, prvé oblúky vo veľmi opatrných pomalých pohyboch na lyžiach. Znamená to, že skelet lyžiarky by mal byť byť ľahko prispôsobivý, uľahčujú obúvanie či chôdzu. Odporúčame flex 40-60. Lyžiari s vyššou hmotnosťou volia flex 70-80.

  • Mierne pokročilý - flex index lyžiarok: 60-90

Mierne pokročilý lyžiar so zvládnutými oblúkmi, so striedavo plynulou jazdou vytvára podvedome aj väčší tlak do lyžiarky, preto potrebuje skelet tuhší s flex indexom nad 60. Pri vyššej hmotnosti lyžiara aj 90-100.

  • Pokročilý - flex index lyžiarok: 90-110

Pokročilý lyžiar počas jazdy vychyľuje ťažisko mimo lyží a pracuje aj s odstredivou silou, ktorá pomáha zväčšovať tlak na lyžiarky. Skelet by mal byť určite tvrdší a teda odporúčame flex 90 až 110. Pri vyššej hmotnosti lyžiara aj 120.

  • Expert - flex index lyžiarok: 110 a viac

Expert je lyžiar, ktorý vie čo chce a čo potrebuje, lebo pár tých lyžiarok už vystriedal, preto určite pri veľkej rýchlosti a plynulej jazde v karvingovom oblúku ocení lyžiarky s flexom 110 a viac.

Niektoré značky ponúkajú kastomizáciu tvaru vnútornej papuče pre väčšie pohodlie, mierne úpravy flexu či sklonu lyžiarky. Na začiatku sezóny máte nohy slabšie no na konci sezóny by ste zvolili aj tvrdšie lyžiarky. Presne pre tieto situácie môžete regulovať flex lyžiarky napríklad na modeloch React od Rossignol.

3, Kde lyžujete najčastejšie ?

      

Každý jeden bod výberu lyžiarok je veľmi dôležitý, lebo je rozdiel či lyžujete na lyžiarskej zjazdovke v lyžiarskom stredisku, alebo aj v hlbokom snehu. Možno chodíte aj skialpovať aj lyžovať tak 50 na 50 lyžiarskeho času, alebo len skialpujete. Tak v ktorej skupine ste sa našli ? Každý segment lyžiarok má svoje špecifiká, rôzne geometrie skeletu či vychytávky, ktoré vám uľahčujú lyžovačku.

  • Upravené zjazdovky v lyžiarskych strediskách

Najviac lyžiarov lyžuje na lyžiarskych zjazdovkách, preto sa vyrába najviac lyžiarok na upravené zjazdovky. Sú označené ako on-piste, alebo zjazdové lyžiarky bez prívlastku.

  • Na zjazdovke, ale aj vo voľnom teréne a v hlbokom snehu

Ak si doprajete jazdu aj na zjazdovke aj v hlbokom snehu mimo zjazdovky, tak sú pre vás vhodné jednoznačne all-mountain lyžiarky. Sú širšie, pohodlnejšie, ale dostatočné tvrdé na perfektný výkon.

  • Skialpujete aj lyžujete

Trend posledných rokov donútil výrobcov vytvoriť lyžiarku, ktorá je ľahká, aby splnila požiadavky pre skialpinizmus a skitouring. Táto lyžiarka musí byť zároveň dostatočne pevná a tvrdá, aby naplnila túžby vášnivého lyžiara, ktorý si chce užiť okrem šliapania aj lyžovanie. Komín lyžiarky v hike móde má rozsah až 51 stupňov. Aby to výrobcovia nemali úplne ľahké tak trendom sú super ľahké low tech, iným slovom pinové viazania, čiže tieto lyžiarky majú aj low tech inzerty. Ak chcete len jeden pár lyžiarok na skialpy aj lyžovačku tak odporúčame Rossignol lyžiarky Alltrack LT s low tech inzertami. Ak iba skialpujete a na zjazde vám až tak nezáleží môžete zvoliť čisto skialpové lyžiarky, ktoré sú super ľahké na šliapanie, ale menej výkonné pri lyžovačke. Na trhu je ich mnoho. Pozor však pri skialpových lyžiarkach voľte tiež obuv presne podľa veľkosti chodidla. V prípade príliš veľkej skialpovej obuvi sa vám lyžiarka bude príliš voziť na nohe a spôsobí vám nemalé bolestivé otlaky.

4, Všetky lyžiarky ma tlačia

Vysoký nárt, atypický členok, široké chodidlo, široké lýtko či časté otlaky. Tak aj na vás výrobcovia mysleli. Napríklad dámske lyžiarky majú zadnú časť tulipánového tvaru a sú nižšie aby sa prispôsobili morfológií tela. Ak máte predsa lýtko širšie existujú pre vás len 3-klipsňové lyžiarky so širokým velcro pásom na utiahnutie vrchnej časti, ktorá nahrádza vrchnú klipsňu. Ak máte výrazne bolesti chodidiel taktiež sa vyrábajú lyžiarky rady komfort, ktoré sú širšie, dodávajú viac priestoru vysokému nártu a postarajú sa o vaše pohodlie. Niektoré modely sú určené pre ďalšiu kastomizáciu a dajú sa vytvarovať na vaše chodidlo predhriatím v špeciálnych pieckach. Ak máte široké chodidlo sledujte údaje v popise lyžiarok, často výrobcovia udávajú aj tento rozmer. V spomenutých prípadoch odporúčame vždy navštíviť predajňu a vyskúšať viacero modelov, aby ste našli ten ktorý vám sadne najlepšie. Dobrý predajca lyžiarok vám vie odporučiť aj správne vložky do lyžiarok, ktoré odstránia tŕpnutie chodidiel.

5,Tipy a triky na záver

  • Na skúšanie lyžiarok si vezmite vaše lyžiarske ponožky alebo podkolienky.
  • Pri skúšaní lyžiarok v predajni sú ideálne podmienky, vyššia teplota ako na svahu a skelety sú mäkšie ! Pozor nedajte sa oklamať v zime budú skelety tuhšie a možno až príliš tvrdé, preto sa radšej držte odporúčaných flex indexov pre vašu technickú vyspelosť.
  • Pri skúšaní lyžiarok si vždy lyžiarky zapnite od hora dole a zatlačte kolená dopredu. Päta sa posunie dozadu a až teraz môžete cítiť či vám lyžiarka sedí alebo nie. Ak skúšate lyžiarky rozopnuté v bežnom postoji špička je natlačená dopredu a kúpite si zbytočne veľké.
  • Ďalším trikom je ponechať si lyžiarky obuté v obchode dlhšiu dobu, poprechádzajte sa v nich a nechajte do nôh natiecť krv a zvyknúť si. Už po 5tich minútach môžete detekovať miesta kde vás lyžiarka môže tlačiť, vydržte viac ako 10 minút. Keď začne lyžiarka tlačiť v obchode tak na svahu sa to nezlepší. Papuča síce povolí, ale len 1-2 milimetre viac určite nie.
  • A ak vám býva v lyžiarkach zima na nohy tak si kúpte vyhrievané lyžiarky.
  • Ak sú vám po čase lyžiarky veľké vložte si pod papuču volume reducer od Sidas - 2, 3 alebo 5 mm a uvidíte obrovský rozdiel, lyžiarky vám opäť budú sedieť a ešte k tomu zabezpečíte väčšiu izoláciu pred chladom
  • Prajeme vám správny výber a peknú lyžovačku.

Ak máte nejaké otázky ku článku, alebo konkrétnym modelom lyžiarok Rossignol tak nás neváhajte kontaktovať na info@rossignol.sk, radi vám otázky zodpovieme, prípadne doplníme článok o tieto informácie.


Váš Rossignol tím Slovensko

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia