Kategórie
 
 
 

 
 
 
 

Ako začať s bežkovaním ?

Začnite bežkovať, posilnite imunitu

Bežkovanie je krásny aeróbny šport vykonávaný na čerstvom vzduchu vo voľnej prírode. Bežkovať môže každý, stačí Vám výstroj, sneh a chuť objavovať nové miesta. Tento druh pohybu Vám zlepšuje vytrvalosť, je prínosom pre kardiovaskulárny aparát a dýchací systém. Endorfíny uvoľňujúce sa pri športe znižujú riziko depresie, stresu a zlej nálady. Nájdite si zasnežené lúky, lesy alebo bežkársku trať vo Vašom okolí a pustite sa do toho, objavujte !

 

Ako začať s bežkovaním ?

Ako začať ? Jednoducho, stačí si vybrať či chcete bežkovať klasickým štýlom alebo korčuliarskym

Najľahším začiatkom by bolo, keby ste vedeli aký štýl bežkovania chcete robiť. To však na začiatku nikto nevie, a preto sme napísali tento krátky článok pre Vás. Ideálne je bežky najskôr vyskúšať, a tak by ste zistili najľahšie čo Vám vyhovuje. To našťastie nie je jediný spôsob. V tomto článku Vám vysvetlíme ako vyzerajú a čo obnášajú jednotlivé bežkárske techniky, a Vy už si určite vyberiete ten správny smer. Na prvé bežkovanie je dobrá kondícia výhodou, vydržíte dlhšie a naučíte sa viac pohybov. Ak nie ste práve v najlepšej kondičke ani to nevadí, ak budete bežkovať pravidelne tak dosiahnete podobné výsledky ako pri behu, ale šetrnou cestou pre vaše kĺby.

Rozdelenie bežiek

Bežky môžeme rozdeliť na tri základné kategórie, a to turistické bežky, športové bežky a pretekové bežky. Turistické bežky sú určené pre začiatočníkov. Vyznačujú sa stabilitou a odolnosťou. Bežky sú širšie, mäkšie v odraze a tiež pomalšie. Športové bežky sú určené pre pokročilých bežcov, ktorí chcú sem-tam podať kvalitnejší výkon, majú cit pre sklz a zvládnuté základy techniky jednotlivých štýlov. Tieto bežky sú o čosi drahšie, ale stále cenovo dostupné. Profesionálne bežky sú určené pre pretekárov, sú veľmi tvrdé, úzke a rýchle. cenovo sa už pohybujeme znateľne vyššie, ale pre profesionálneho bežkára je investícia na mieste. Tieto bežky sú určené pre veľmi dobrých bežkárov expertov a profesionálov.

Klasický štýl

Klasický beh na lyžiach je technicky a kondične menej náročný ako kočuliarsky. Väčšina začiatočníkov si vyberie klasiku. Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale aj klasický štýl vie potrápiť. Nájsť ideálnu techniku odrazu pri klasike a skoordinovať ruky si vyžaduje čas a trpezlivosť. V každom prípade na tento štýl by ste mali mať upravenú stopu, ideálne vyžehlenú, keď nie je, nevadí.

ZÁKLADY TECHNIKY KLASICKÉHO ŠTÝLU

Pri klasike na rovine, ale aj do mierneho kopca je dôležitý prenos váhy z jednej nohy na druhú, bez väčšieho vyosenia pánvy, tá sa efektívne drží nad lyžami, odraz paličiek je striedavý. Lyže sú na rovine paralelne uložené, približne na šírku pánvy. Pri rýchlejšej jazde na rovine alebo v miernejšom klesaní volíme odraz z oboch rúk naraz, v hlbšom predklone. Pri klasike do kopca je to rýchle stromčekovanie kde špičky bežiek sú od seba a odrážame sa z vnútorných hrán bežiek a z rúk striedavo. Dôležitým faktorom pri klasike je voskovanie. V prípade, že nemáte s voskovaním skúsenosti, odporúčame vám šupinové bežky, alebo najobľúbenejšie bežky R-skin. Sú to bežky, ktoré majú na skĺznici vo vyfrézovanej časti nalepený inzert - stúpací pás, taký malý koberček, ktorý funguje rovnako ako na skialpových lyžiach. Dnes je to veľmi rozšírený druh bežiek, viac o R-skin bežkách a starostlivosti o ne nájdete v našom článku R-skin, novinka medzi bežkami. 

rossignol klasicky styl bežkovania rossignol klasicky styl bežkovania rossignol klasicky styl bežkovania

Ponúkame Vám ku klasike video v podaní 5-násobného Olympíjskeho víťaza v biathlone Martina Fourcada na R-skin bežkách. Vo videu sa strieda súbežný odraz z paží, stromčekovanie do kopca a klasika na rovine so strriedavým odrazom:

Korčuliarsky štýl

Korčuliarsky štýl je fyzicky náročnejší ako klasický štýl. Korčuliarskej technike sa mnoho začiatočníkov vyhýba, ale neľakajte sa, nie je to také ťažké ako to vyzerá. Bežky spontánne rozbehnete do strán ako na kolieskových či ľadových korčuliach, pohyb Vám napokon po chvíli príde prirodzený. Nebude to žiadny svetový výkon, ale ak máte ambície sa zlepšiť, trénujte techniku. Ak nie tak si to len užívajte a športujte s chuťou a v prírode. Korčuliarský štýl je fyzicky oveľa náročnejší ako klasický, predsa len rozsah pohybu je väčší a pri správnej technike viete dosiahnúť aj slušnú rýchlosť. Nezabudnite na ruky, tie musia tiež makať.

ZÁKLADY TECHNIKY KORČULIARSKEHO ŠTÝLU

Základom je správne časovanie odrazu v kombinácií s dokonalým balansom na jednej nohe, pridajte k tomu synchronizovane ruky a ste tam. Pri korčuľovaní do kopca volíme menšiu dráhu sklzu a menšie kroky, odraz rúk diagonálny (pravá noha - ľavá ruka) Naopak na rovine krok naťahujeme čo najviac a odraz je z oboch rúk naraz. Pri jazde z kopca je odraz rúk pri každom druhom kroku z oboch rúk.

rossignol bežky na skate    rossignol bežky na skate    rossignol bežky na skate

V trochu abstraktnejšom videu Vám ukážeme ako Martin Fourcade maká v korčuliarskom štýle, pri bežkovaní do kopca si všimnite ako prehodí dvojpažný odraz z roviny do striedavého odrazu do kopca. Vo videu Martin opäť beží na R-skin bežkách.

Turistický štýl a Backcountry bežkovanie

Už ako názov štýlu napovedá, môžete na bežkách tzv. turistikovať, kde len chcete. Podstatné je, že Vám pohyb robí radosť, vyčistite si myseľ a urobíte niečo pre svoje zdravie a psychickú pohodu. Čiže môžete zvoliť backcountry terén - neupravené zasnežené lúky aj lesy, okolo domov a chodníkov. Tento bežecký štýl je najrozšírenejší. Turistické a backcountry bežky sú širšie a stabilnejšie pre ľahší pohyb v hlbšom snehu. Majú kovové hrany, ktoré využijete najmä v ľadovom teréne.

rossignol bežky na backcountry  rossignol bežky na backcountry

Takisto turistické bežkárske topánky sú viac zateplené a prispôsobené aj na chôdzu v hlbšom snehu, v prípade ak musíte prekonať prekážku s vyzutými bežkami. Ak ste zvolili širšie bežky, tak sa pravdepodobne nezmestia do vyžehlenej bežkárskej stopy na klasiku, tá znesie max šírku jednej bežky 55 mm. Ale nebojte sa, v lese na upravenú bežkársku stopu nenarazíte, maximálne nájdete stopy zvery. Backcountry bežky majú oceľové hrany a niektoré aj stúpacie pásy, ktoré nalepíte po celej dĺžke skĺznice. Takýto druh bežkovania je obľúbený najmä v severských krajinách, kde sa používa na bežný transport medzi obcami, do práce, či do obchodu. Backountry a Turistické bežky nájdete TU.

rossignol bežky na backcountry  rossignol bežky na backcountry s pasom  rossignol bežky na backcountry

Univerzálne bežky

Existujujú aj univerzálne bežky, určené na viac bežeckých štýlov. Odborníci tvrdia že univerzálne bežky nie sú dobré ani na jedno poriadne, ale to nevadí, ak nechcete vyhrávať preteky. Tieto bežky nebudú na upravenej trati také rýchle ako bežky čisto na klasiku či korčuľovanie.

bežkovanie je obubene hlavne v severskych krajinach  bežkovanie je obubene hlavne v severskych krajinach

Dĺžka bežiek

Dĺžku bežiek volíme vždy podľa hmotnosti bežca. Každý model bežky má vlastnú tabuľku, v ktorej výrobca odporúča dĺžku daného modelu podľa váhy.  Ak budete mať príliš krátke a mäkké bežky tak budete odrazovú plochu prehýbať tak že sa odrazová plochu bude dotýkať snehu aj počas sklzu, čo by Vás brzdilo. Ak si kúpite príliš tvrdé a dlhé bežky tak nebudete vedieť vlastnou váhou a silou bežku prehnúť tak, aby sa odrazová plocha zahryzla do snehu a bude sa Vám šmýkať. Tabuľku udáva výrobca no my odporúčame aj konzultáciu s odborníkom, ktorý Vám všetko dôležité vysvetlí a vyberie vám ten správny model bežiek a hlavne tú správnu dĺžku. Rossignol bežky sa vyrábajú tiež v STIFF - tvrdšej verzii pre bežkárov vo vyššej váhovej kategórií, žiadny strach, nájdeme správne bežky pre každého. Všetko potrebné k výberu dĺžky bežiek nájdete v sekcii PORADIME.

Kupovať výstroj či požičať ?

Ak chcete začať bežkovať, ale neviete aký štýl Vám bude vyhovovať, tak si skúste bežky na začiatok požičať. Bežkársky komplet na jeden deň Vás vídeo okolo 10 eur. Počas prvých bežkárskych zážitkov tiež zistíte aký druh bežkovania Vás baví najviac a v čom by ste radi pokračovali. Ak už teraz viete, ktorý štýl je presne pre Vás, tak môžete rovno kupovať a tešiť sa na prvý sneh!  Bežkovanie je relatívne lacný a ľahko dostupný šport v porovnaní so zjazdovým alebo skialpinistickým lyžovaním. 

Veľkosť bežkárskych topánok

V zásade volíme rovnakú veľkosť ako pri bežnej obuvi. Bežkárske lyžiarky kupujte presne na nohu, skúšajte ich v ponožkách, ktoré budete na bežky používať. Všetky potrebné informácie k veľkosti bežkárskych lyžiarok nájdete v sekcii PORADIME. Vyberajte topánky určené na jeden štýl, tak ako bežky. Napríklad backcountry bežecká obuv má hrubšie zateplenie, a podrážku prispôsobenú na prekonávanie terénu s bežkami v ruke. Korčuliarske topánky sú vyššie aby dobre držali členok a na klasiku sú to nižšie topánky.

Veľkosť palíc na bežkovanie

Skúsení bežkári majú palice dlhšie ako sú odporúčane, naopak začiatočníci a menej skúsení bežkári by sa mali držať tabuliek a odporúčaných dĺžok. Veľkostnú tabuľku a popis ako vyberať bežkárske palice nájdete TU. Palice na klasický štýl by po zapichnutí do snehu mali siahať približne po ramená, aby bol odraz čo najúčinnejší. Palice na korčuliarsku techniku potrebujete s dĺžkou medzi bradou a nosom. Zdatný bežkári, ktorým to ich výkonnosť dovoľuje, volia palice ešte dlhšie 

Prečo sa na bežkách nešmýka pri odraze ?

Bežky sú v časti pod viazaním prehnuté smerom nahor. Pri zaťažení strednej časti bežky, prenesením váhy, máme cieľ odraziť sa dorepdu z odrazovej plochy bežky, tá sa prehne a zakusne do snehu. Preto bežky volíme podľa váhy bežca, aby príliš vysokou hmotnosťou nebola odrazová plocha pri kĺzaní v kontakte so snehom - čo by výrazne brzdilo bežca. Podľa odrazovej plochy rozdeľujeme bežky na hladké, šupinové a R-skin.

Hladké bežky sa voskujú v odrazovej ploche stúpacím bežkárskym voskom. spodna čast bežky na skateVoskovanie bežiek je veľkou alchýmiou, volí sa druh vosku podľa teploty snehu a iných vonkajších faktorov. Správnu zmes stúpacieho vosku vedia prichystať len skutočne skúsení bežkári. Hladké bežky nájdete TU.

Šupinové bežky majú v odrazovej časti vyfrézované protišmykové šupiny ktoré spodna časť bežky so šupinami sa nevoskujú. Na šupinových bežkách sa pri odraze šupiny zahryznú do snehu a nahradzujú voskovanie. Je to veľmi rozšírený typ bežiek v turistickej triede. Šupinové bežky nájdete TU.

R-skin bežky majú v odrazovej ploche nalepený mohérový stúpací pás. Na bežkách je od výroby pás nalepený, ale viete ho vymeniť aj vy, doma. Vďaka mohérovýmu stúpacím pásom od firmy POMOCA sa nemusíte starať o vosk a vždy máte 100% istotu odrazu. R-skinspodna časť bežky s pasom systém funguje vo všetkých snehových podmienkach, aj na ľade, kde môžu šupináče sem tam prekĺznuť. Pásy sú určené na 100-150 dní na snehu, jednoducho ich vymeníte, dajú sa kúpiť samostatne na našom e-shope. R-skin bežky nájdete TU.

Do telefónu si pribaľte aplikáciu HZS

Bežkovanie má veľa pozitívnych stránok. Pohyb v horách však zo sebou nesie aj isté riziká. Ak sa chystáte do hôr k vašej povinnej výbave by mala určite patriť aj aplikácia HZS. Aplikácia ponúka funkcionality, ktoré prinášajú užitočné informácie pre turistov a záchranárom uľahčujú ich prácu. Od zimy 2023 bol v spolupráci s centrom lavínovej prevencie do aplikácie pridaný nový modul, ktorý poskytne užívateľom detailný prehľad o aktuálnych lavínových výstrahách. K aplikácii si nezabudnite pribaliť aj poistenie do hôr a hor sa užívať si zimu bezpečne.

Záver

Často sa stretávam s názorom, že bežkovanie je pre dôchodcov, že na to máme ešte čas. Opak je pravdou. Bežkovanie je pre všetkých bez ohľadu na vek. Napríklad v severských krajinách deti bežne využívajú rôzne druhy backcountry bežiek na presun do školy. Na Slovensku máme mnoho kvalitných bežkárskych tratí, kde sa môžete fyzicky krásne zničiť. Určite ste počuli aj o pretekoch Biela stopa. Jednoducho povedané, ak ste športový typ a hľadáte kondičné vyžitie na snehu tak pre Vás budú bežky láska na celý život. Ak naopak hľadáte pohyb v zimnom počasí, vo vlastnom tempe s cieľom vyvetrať sa na čerstvom vzduchu, tak aj pre Vás je bežkovanie to pravé. Bežkovanie je vhodné pre všetkých, pre deti, starých rodičov aj ambicióznych športovcov. Pridanou hodnotou po pravidelnom tréningu je krásna vyšportovaná postava. Všetky bežky nájdete na našom eshope v sekcii BEŽKOVANIE. O tom, aké bežky sú teraz najžiadanejšie, sme sa vyjadrili pre portál Index Mag v ich článku Bežkovanie - zimný šport, ktorému predpadnete aj vy.

Tak a hurá na bežky ! Ak by ste potrebovali viac informácií o bežkovaní, ktoré ste v článku nenašli, tak nám napíšte na náš online čet, alebo na info@rossignol.sk a my tieto inromácie doplníme do článku. Prajeme Vám správnu voľbu výstroje, dlhú zasneženú bežkársku sezónu a tých správnych športových kamošov na zimné dni na bežkách.

bežkovanie na upravenych tratiach


Prajeme Vám mnoho krásnych zážitkov na horách.

Váš Rossignol Tím Slovensko

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia