Kategórie
 
 
 

petra vlhová courchevel

 
 
 
 

8 tipov ako udržať teplé nohy v lyžiarkach

Máte stále studené nohy ? Lyžovačka už pre Vás nie je takou zábavou, lebo neustále mrznete ? Poradíme vám ako si jednoducho udržať teplé nohy v lyžiarkach, v snowboardových či iných topánkach. Pripravte sa s nami na mrazivú zimu. Konečne sa môžete tešiť na sneh s úsmevom na tvári, lebo viete, že tento krát Vás nič nezastaví.

rossignol blackops kolekcia

 

8 tipov ako udržať teplé nohy v lyžiarkach

8 tipov ako udržať teplé nohy v lyžiarkach

Studené nohy, celkový pocit zimy s neúčinným zahrievaním teplým čajom, s častou zastávkou v bufetoch, s opakovanou návštevou toalety. Zima, bufet, čaj, cikať. Je to utrápený začarovaný kruh, ktorému sa chceme všetci vyhnúť. Ak Vám je večná zima na nohy, tak tento článok Vám zachráni lyžovačku. Vyskúšajte naše triky a skombinujete ich s najnovšími výhrevnými technológiami, ktoré aktuálne vládnu trhu.

1, Pred každou lyžovačkou je potrebné rozprúdiť krv krátkou rozcvičkou. Ak si zahrejete nohy hneď na začiatku lyžovačky a máte dobru pasívnu izoláciu papuče lyžiarky alebo topánky, tak by ste mali byť v pohode. Vybehnite si hore dole po svahu v lyžiarkach, prípadne zakorčuľujte si aj s obutými lyžami, môžete si "zakolobežkovať na snowboarde". Takéto rozcvičky sú zábavnejšie v kolektíve, vyzvite aj ostatných na spoločnú naháňačku na lyžiach, neuveríte, ale aj 5 minút vás výborne zahreje a znížite riziko úrazu pri prvých jazdách. Pohyb vám rozprúdi krv a správnou cirkuláciou krvi v chodidlách dosiahnete teplo v lyžiarkach. Aké jednoduché a účinné. Krátku rozcvičku odporúčame po každej dlhšej prestávke, napríklad aj po obede.

2, Nezabudnite si po každej lyžovačke lyžiarky alebo topánky poriadne presušiť. Toto je veľmi dôležitý tip, ktorý vám zachráni deň na svahu. Keď si obujete ráno mokré lyžiarky, už teraz vám s istotou poviem že pri - 5 stupňoch to chvíľu vydržíte, ale pri -10 je to zbytočné trápenie. Každá papuča v lyžiarke má svoju izoláciu z rôznych materiálov. Určite tento parameter berte v úvahu ak kupujete nové lyžiarky. Materiál ako Merino vlna, Thinsulate alebo Wintherm používa Rossignol vo svojich produktoch. Je to pasívna izolácia, ktorá izoluje pred chladom z vonkajšej strany, ale tiež udržiava teplo, ktoré si v lyžiarke vytvoríte cirkuláciou krvi. Ak je táto izolácia mokrá, tak nefunguje od začiatku tak ako by mala, aj keď merino izolácia hreje aj za mokra, ale vždy menej ako za sucha. Preto voľte lyžiarky z kvalitnou izoláciou, lyžiarky ktoré vás netlačia a krv dobre cirkuluje a vždy si papuče po lyžovačke poriadne a neodkladne vysušte. Vyberte papuče zo skeletov a presušte aj skelety aj papuče, to isté platí pri snowboardových topánkach.

3, Používajte ponožky určené na lyžovanie, alebo vyhrievané ponožky. Možno to príde niekomu smiešne, ale lyžiarske ponožky a podkolienky sú dôležitou a účinnou izolačnou vrstvou celého výstroja. Materiálov je na trhu mnoho, my odporúčame tie s prímesou merino vlny (ovčia vlna). Merino má výborné izolačné vlastnosti vo všetkých podmienkach, v teple chladí v zime hreje. Veľmi dobre hreje aj za mokra a výborne odoláva pachom, čo pri nohách určite oceníte. Niektoré modely Rossignol lyžiarskych ponožiek sú s prímesou Merino vlny - materiálové zloženie nájdete v popise produktu. Ak vám Merino nevyhovuje alebo Vás "kuše", môžete hľadať nižší pomer obsahu Merino vlny, prípadne iné materiály, ktoré sú tiež veľmi účinné. Takmer každá ponožka má iný pomer rôznych materiálov, je na vás ktorý zvolíte. Lacnejšie ponožky často obsahujú veľa umelých vlákien, noha sa v nich ľahko spotí chvíľu po obutí lyžiarky a ponožka začne chladiť. Ponožky sú tiež funkčná vrstva oblečenia, preto pri praní nepoužívajte aviváž a len prostriedky určené na daný materiál. Ak kvalitné ponožky nepomohli zahriať Vaše uzimené nohy tak môžete skúsiť vyhrievané ponožky Áno vyhrievané ponožky existujú. Ponožky so systémom THERM-IC sú určené na lyžovanie, snowboardovanie či bežkovanie a iné zimné športy. Ohrevný systém je umiestnený z vonkajšej strany ponožky a ohrieva chodidlo zo spodu pod špičkou. Takéto ponožky ponúka firma Sidas - Pro Heat Socks.

4, Kondičná a imunitná príprava na zimu a šport v chladnom vlhkom počasí. Najmenej obľúbený pilier celého Vašeho pocitu chladu na lyžiach.  Odporúčame pravidelné otužovanie v sprche, pravidelné saunovanie v zime a neustály pohyb vonku v prírode, aj v horšom počasí. Naše telo sa vie krásne adaptovať aj do horších poveternostných podmienok, ale hlavne postupne a na pravidelnej báze. Proces prípravy začínajte pomaly, neprivádzajte telo do šoku.

5, Vložka do papuče s pasívnym zateplením, alebo s vlastným ohrevom. Zimu pociťujeme najmä zo spodnej časti lyžiarky, práve kvôli slabej alebo už neúčinnej vrstve izolácie v papuči alebo vložke. Ortopedické vložky do topánok určené na zimné športy obsahujú hliníkovú izolačnú fóliu, ktorá vám pekne odizoluje chlad zo spodu. Malá pomoc, ale verte mi, účinná. V našej predajni Legend Sport / Rossignol v Bratislave, si môžete vložky do topánok značky Sidas vyskúšať vo vašich lyžiarkach. Ak máte chuť zainvestovať tak nám trh ponúka aj mnoho rôznych vložiek s vlastným ohrevom. Vybrať si môžete z rôznych systémov klasických s drôtmi a baterkou alebo praktických inovatívnych bezdrôtových vložiek. Nás zaujali bezdrôtové vložky s krokomerom a inými funkciami, s ovládaním cez aplikáciu, konkrétne model Warm V7 od Digitsole. Vložky nabijete pred použitím a zahrievajú sa jednoducho keď budete chcieť, aj ostatné funkcie regulujete cez telefón. Viac o tomto produkte sa dočítate v blogu TU. Vložky Vás budú hriať až 8 hodín. Trh nám aktuálne ponúka aj klasické vyhrievané vložky s drôtmi a batériami, ktoré pripnete na lyžiarky, napríklad THERMICSLOE HEAT 3D od známej firmy Sidas. Tento systém ste už určite videli na lyžiarskych svahoch, záleží len na Vás ktorý si vyberiete.

6, Obujte si vyhriate lyžiarky hneď na nohy a udržujte si v nich teplo. Lyžiarky sa často vychladia pri presune na zjazdovku, či už v aute, alebo v batohu. Ja mám na to malý trik, keďže na svah šoférujem. Lyžiarky si ráno vyhriate vyplním teplými rukavicami, prípadne čiapkou, čajom a podobne, čo je po ruke. Lyžiarky potom zabalím do zatepleného vaku na lyžiarky ( ktorý je tiež vyhriaty, lebo sa v noci opieral o radiátor ) vak položím na zem miesta spolujazdca ( tam je kúrenie najúčinnejšie ako prvé ) Môžete použiť aj vyhrievaný vak HERO, prípadne obyčajný vak s izoláciou ako je táto praktická taška, ktorá vyzerá skôr ako na notebook než lyžiarky. Hero boot bag. Môžete tiež použiť elektrické výhrevné telesá, ktoré sú určené hlavne na sušenie lyžiarok. Takýmito trikmi dopravíte vyhriate lyžiarky až na svah.

7, Lyžiarky s vlastným integrovaným ohrevom. Ak vám ani jedna možnosť nefunguje a nohy sú stále studené, nebojte sa je tu ešte nádej,  vyhrievané lyžiarky. Predstavte si aké by to bolo super, mať nohy v teple aj počas mrazivých dní. Tieto lyžiarky majú v papuči integrovanú ohrevnú špirálu na špičke zhora. Takýto ohrev vás nadobro zbaví chladu v lyžiarkach. Ohrev v lyžiarkach viete regulovať pomocou aplikácie v telefóne, alebo jednoducho manuálne tlačidlom na papuči lyžiarky. Nabíjanie ohrevu je na USB kábel a stačí vám 4 - 6 hodín na úplné nabitie z 0. Viac o Lyžiarkach s vlastným ohrevom nájdete na našom blogu TU. Systému má automatický spiaci režim, ak ho nepoužívate viac ako 10 sekúnd, takže ak zabudnete ohrev vypnúť, nemusíte sa báť, že sa vybije na dobro. Ak máte ohrev zapnutý na minimum tak vás bude hriať až 19 hodín. Tento systém má Rossignol v ponuke už tretiu sezónu a žne samé úspechy a pozitívne recenzie.

8, Výhrevné vankúšiky. Táto možnosť je rýchla záchrana v akomkoľvek mraze. Ohrevné vrecúška produkujú teplo takmer okamžite. Na začiatok len pripomeniem, že sme firma, ktorá investuje nemalé množstvo peňazí do ekologického procesu výroby našich produktov, preto odporúčame zahriať nohy spôsobom, ktorý je udržateľný. Na trhu sú jednorazové ohrevné vankúšiky, ale nájdete aj vankúšiky na viacero použití. Výhodou výhrevného telesa je okamžité teplo, prípadne lepivá časť pomocou ktorej teleso umiestnite na potrebné miesto. Nevýhodou, napríklad v lyžiarkach, je veľké exponované teplo v jednom mieste, ktoré neviete regulovať, a často lyžiarku musíte vyzuť a nohu vyvetrať. Problémom sa často stáva, že sa výhrevný vankúšik v topánke posunie a tlačí.

Ako ste sa mohli dočítať, skoncovanie so studenými nohami nie je v dnešnej dobe absolútne žiadny problém. Technológie a inovácie dnes zasypávajú každé jedno odvetvie v našich životoch. Ak máte chuť investovať tak máte z čoho vyberať. Ak skombinujete otužovaciu a kondičnú prípravu na zimnú sezónu, použijete správne lyžiarske ponožky a pár jednoduchých trikov, tak budete mať nohy v teple bez väčších investícií. S nami budete vysmiati aj keď je zima. Prajeme Vám príjemnú lyžovačku.


Vás Rossignol tím Slovensko

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia