Výber obuvi na bežky

Kategórie
 
 
 
 
 

Výberu obuvi na bežky je potrebné venovať maximálnu pozornosť, aby ste si vybrali správnu tvrdosť, veľkosť a tvar. Musíte mať na zreteli, že kupujete športovú obuv.


Majte na zreteli, že kupujete športovú obuv a musí vám dokonale padnúť na nohu. Pre každého bežkára je veľmi nepríjemné, keď ho v strede túry začnú topánky odierať alebo tlačiť. Obuv vyberáme presne na veľkosť chodidla. Neodporúčame kupovať väčšiu veľkosť kvôli hrubším ponožkám, pretože keď sa vám vnútorné vystlanie topánky používaním vytlačí, tak sa vám bude noha v topánke pohybovať a bude vám odierať pätu. Ale nemôžete ani počítať, že by vám časom obuv povolila, pretože špička aj päta bývajú vystužene pevným materiálom.

Medzi dámskymi a pánskymi topánkami Rossignol je rozdiel v šírke kopyta, dámska obuv je v prstovom kĺbe užšia ako pánska. Všetky topánky Rossignol sú kompatibilné len so systémom viazania NNN z dielne Rottefella.

Bežkársku obuv rozdeľujeme na turistickú, obuv na klasiku a korčuliarsku.

Pri turistickej obuvi je kladený dôraz na komfort, majú pohodlnejšiu papučku, sú širšie, mäkšie a majú viac tepelnej izolácie. Najpopulárnejšie modely turistickej obuvi od značky Rossignol je model X-3, X-5 alebo dámska X-3 Wa X-5 W, ktoré majú plastové vystuženie päty, teplom tvarovateľné papučky a sú zateplené izoláciou Thinsulate.

 

Obuv na klasický štýl bežkovania je nižšia a umožňuje v členku neobmedzený ohyb. Pevné usadenie päty v topánke je veľmi dôležité, preto sú topánky na klasiku v oblasti päty vystužené plastom alebo pri pretekových modeloch karbónom. Predná časť podrážky v prstovom kĺbe je mäkká a tým zaručuje ohyb chodidla pri odraze. Značka Rossignol má v ponuke viac modelov, ktoré sa medzi sebou odlišujú podľa hmotnosti a použitých materiálov. Základný model na klasiku je obuv X-6 CLASSIC, ďalší model s kvalitnejšou podrážkou X-8 CLASSIC, a ľahučká X-10 CLASSIC. No a nakoniec má pre pretekárov značka Rossignol pripravené topánky s ultranízkou hmotnosťou X-IUM WC CLASSIC.

 

Obuv na korčuľovanie je vyššia, s plastovým alebo pri pretekárskych topánkach s karbónovým vystužením na členku a s tvrdou podrážkou. Členkové vystuženie je buď s pevného plastu alebo s karbónu (preteková obuv) s možnosťou stiahnutia nad členkom suchým zipsom alebo račňou. Vystuženie v oblasti členku a tvrdá podrážka je potrebná pre stabilitu chodidla pri odraze.

Základný model obuvi na korčuľovanie sú topánky X-6 SKATE, vyšší model X-8 SKATE alebo model s tvrdšou podrážkou X-10 SKATE. Pre bežkárov na pretekovej úrovni sú určené topánky X-IUM WC SKATE  s karbónovou výstuhou v podrážke a karbónovou manžetou v členkovej oblasti .

Pri hľadaní vhodnej obuvi sa určite stretnete s Combi topánkami, ktoré sú vhodné na klasiku aj korčuľovanie. Sú v nich skombinované vlastnosti korčuliarskej vyššej manžety s kĺbom s mäkkou podrážkou v ohybe z topánky na klasiku. Značka Rossignol označuje takúto obuv prívlastkom PURSUIT, a opäť má v ponuke niekoľko modelov podľa úrovne výkonnosti. Prvou topánkou v rade je model X-6 COMBI, ľahšia a vyššia X-8 PURSUIT a nakoniec obuv s pretekovými prvkami X-IUM WC PURSUIT.

Backcountry obuv  je veľmi podobná turistickej vyššej triede bežeckých topánok, ale sú robustnejšie, so širšou podrážkou a na zvršku je použitý oderu odolný materiál. Slúži na túry vo voľnom teréne a vďaka svojej robustnosti umožňuje prípadné zlyžovanie miernejších svahov. Základný model BC X-2 je nižší a na stiahnutie slúži jednoduché šnurovanie. Model BC X-6 už má šnurovanie prekryté odolnou látkou z Cordury a má plastové vystuženie členku s kĺbom a stiahnutím na suchý zips.

Veľkosti bežeckých topánok v tabuľke:

Zhrnutie informácií nájdete na stránke PORADÍME. Prajeme správnu voľbu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia