Výber snowboardu

Kategórie
 
 
 
 
 

Dnešný trh ponúka veľké množstvo snowboardov. Ako sa v nich vyznať a ktorý si vybrať, sa vám pokúsime poradiť v nasledujúcich riadkoch.

Pokiaľ ste začínajúci snowboardista, alebo chcete svoju úroveň snowboardingu posunúť na vyšší level, určite sa pred kúpou dosky poraďte s odborníkom. Uľahčí vám to výber vhodnej dosky, na ktorej bude jazda jednoduchšia, rýchlejšia, zábavnejšia a poriadne si užijete každý jeden deň na vašom novom snowboarde. Pri výbere dosky je potrebné brať ohľad na niekoľko hlavných faktorov. Dosiahnutá úroveň jazdenia (začiatočník, pokročilý, profík), celková telesná konštitúcia (výška, váha, veľkosť topánok) a v neposlednom rade povrch a typ terénu, na ktorom chcete svoje umenie prezentovať, sú rozhodujúce pri výbere novej dosky Rossignol.

Dĺžka snowboardu

Vo všeobecnosti platí pravidlo, že snowboard by mal byť vo výške od ramien po úroveň očí jazdca. Kto potrebuje dlhší či kratší snowboard sa dočítate nižšie.

  • Kratší snowboard je ľahší a jednoduchšie sa ovláda, čo je výhodou hlavne pre začiatočníkov. Dosky kratšej veľkosti preferujú aj freestyle jazdci v parkoch a na U-rampách, ktorí potrebujú rýchlo a pohotovo ovládať dosku pod svojimi nohami. Oni najčastejšie volia dĺžku snowboardu od ramien po bradu.
  • Dlhší snowboard je rýchlejší, stabilnejší vo vysokých rýchlostiach, pre skúsenejších a viac agresívnejších freeriderov. Či už je to na upravenom svahu, alebo v prašane, skúsenejší jazdec siahne po doske, ktorá mu siaha od brady po nos, niekedy aj vyššie.

Hmotnosť jazdca

Nesmieme však zabudnúť na hmotnosť jazdca. Ľahší snowboardista si vyberie dosku o niečo kratšiu a mäkšiu, aby ju dokázal v oblúku ľahšie ovládať a využiť tak celú aktívnu hranu. Naopak ťažší jazdec by si mal vyberať snowboard o pár centimetrov dlhší, vyššej tvrdosti,  aby nedošlo k preťaženiu dosky a nevzniklo tak jej poškodenie.

 

Od začiatočníka k profíkovi

Začiatočníkovi odporúčame trošku kratšiu a hlavne mäkšiu dosku s flexom 1 až 5 (District, Circuit, Templar), aby ju mohol ľahšie ovládať a naučil sa základné postoje a pohyby na snowboarde. Pre dámy a dievčatá by sme odporúčali jednu z dosiek Gala, Myth, alebo Tesla, na ktorých sa jednoducho a s úsmevom naučíte prvé oblúčiky. Juniori a detičky, ani na vás francúzska firma Rossignol nezabudla, a pre najmenších ponúka dosky Scan a Alias.

Pokročilému snowboardistovi, ktorý už vie, že bude brázdiť zjazdovky, sem-tam sa nechá oprášiť čerstvým prašanom, a keď bude mať chuť tak vezme snowboard na ramená a vychutná si poriadny freeride niekde v žľabe, odporúčame jednu z dosiek s flexom 4 až 8 Templar, One, Krypto, Angus. Pre nežnejšie pohlavie dosky Frenemy, Justice a Diva. Všetky tieto dosky sú vybavené technológiou Magne Traction, ktorú keď raz vyskúšate, už bez nej nebudete chcieť jazdiť. Pokiaľ vás zase oslovila jazda v parku, na prekážkach, bedniach, skokoch, sú pre vás pripravené dosky Trickstick, Rock´n´rolla, Retox a Jibsaw, ktoré sú svojimi technológiami prispôsobené na dokonalú jazdu v snowparku a ponúkajú vyššiu výbušnosť, lepší odraz od povrchu zeme a jednoduchšie ovládanie vo vzduchu.

Pre skúsených snowboardistov je tu doska označovaná XV, ktorá je vyrobená podľa potrieb svetového jazdca Xavier de Le Rue, je prispôsobená na jazdu v extrémnych podmienkach, dokonca sa vyrába aj ako split-board XV, a dodáva tak snowboardingu úplne nový rozmer.

 

Šírka snowboardu

Snowboardy v rôznych dĺžkach majú aj rôznu šírku. Problém môže nastať jedine vtedy, ak má snowboardista väčšiu nohu a bude mu extrémne pretŕčať špička, alebo päta z dosky. Môže sa stať, že bude pätou, alebo špičkou v poriadne ostrých oblúkoch šúchať po svahu, čo nie je vôbec príjemný pocit a ani by to tak nemalo byť. Preto si pred kúpou dosky skontrolujte, či spadáte do limitu veľkostí topánok. Vyrábajú sa aj dosky s označením wide, ktoré sú širšie ako klasické, určené práve pre jazdcov s väčšou nohou (napr. Circuit 161w).

 

Lepšie je raz skúsiť ako 100-krát počuť, a preto naša spoločnosť poskytuje možnosť otestovania snowboardov na našich testovacích akciách SNOW SHOW, kde si môžete dosky bezplatne vyskúšať, porovnať, poradiť sa s jazdcami a vybrať si tak najideálnejší snowboard pre vašu jazdu.

Pokiaľ vám kalendár akcií nevyhovuje, ďalšou možnosťou je testovať dosky priamo vo vybraných strediskách,  alebo v Test centrách, ktoré nájdete na tejto stránke v sekcii TESTUJ.  Zhrnutie info nájdeš v PORADÍME.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia