Kategórie
 
 
 
 
 

Ako si vybrať snowboardové topánky ?

Vybrať si tie správne snowboardové topánky si vyžaduje prípravu. Akú?

Snowboardové topánky sa kupujú skôr ako viazania a snowboard. Prečo je to tak si povieme v tomto článku.

 

Ako si vybrať snowboardové topánky ?

Či už vyberáme lyžiarky, kolieskové korčule, alebo snowboardové topánky, v prvom rade musíme vedieť veľkosť chodidla. Preto začneme s postupom, ako si správne odmerať chodidlo:

Keď máme odmerané chodidlo, potrebujeme prevodník veľkostí, aby sme sa zorientovali v rôznych mierach:

Teraz, keď presne viete veľkosť svojho chodidla, je dôležité zistiť následovné:

  • čo presne budete na snowboarde robiť (freestyle, freeride, all-mountain)
  • koľko času denne budete tráviť na svahu
  • či sa budete venovať aj splitboardingu (a či vôbec)
  • či chodíte snowboardovať len týždeň do sezóny alebo ste aktívny snowboardista

Ak viete zodpovedať spomenuté otázky, ľahko sa zorientujete v ponuke topánok podľa popisu. My vám ponúkame niekoľko rád, aby ste vybrali tie správne topánky, ktoré nebudú tlačiť, nebudú príliš tvrdé ani mäkké a pri jazdení ich nebudete vôbec riešiť.

1. Kupujte snowboardové topánky presne na chodidlo

Ak kúpite trochu väčšie topánky, aby netlačili, zákonite sa o pár milimetrov roztiahnu po prvých jazdách. Vnútorná papuča sa prispôsobí tvaru chodidla a jemne povolí. Ak budete mať väčšiu topánku a noha sa v nej hýbe, znamená to, že nedrží pevne členok ani pätu. V našich očiach je tá najhoršia možnosť, že päta sa bude dvíhať pri každom oblúku cez prednú hranu - kedy sa dostanete na špičky. Po pár jazdách budete mať tvrdé lýtka a pokazenú snowboardovačku. Topánka by mala príjemne obopínať celú nohu, NESMIE NIKDE TLAČIŤ a po zatiahnutí pekne zovrie pätu a uvoľní špičku chodidla.

2. Prvékupujte topánky a až potom viazanie a snowboard

Rôzne snowboardové značky ponúkajú rôzne topánky. Väčšina snowboardových topánok je kompatibilná s väčšinou snowboardových viazaní, ale nie vždy. Preto najskôr kupujte boty, ktoré vám dobre sadnú. V prípade, že máte väčšie chodidlo (44, 45 a viac) a tým pádom aj väčšie topánky, budete musieť hľadať väčšie viazanie (XL - XXL) a tiež budete potrebovať širší snowboard, aby vám špičky a päty netrčali. Ak budú trčať, nebudete držať na hrane a čo oblúk, to pád. Širšie snowboardy sú označené termínom WIDE. Viazanie odporúčame vyskúšať už s botou aj so snowboardom v obchode. Niektoré značky snowboardových topánok (lacnejšie) sú vo väčších číslach robustné, neohrabané, veľké a strašne ťažké - ale ak zainvestujete trochu viac, tak aj vaše väčšie chodidlo môže mať ľahkú pohodlnú botu, ktorá v rovnakej veľkosti môže vážiť aj o pár kilo menej a vonkajšie rozmery sa môžu líšiť až v centimetroch. Tak a preto kupujte najskôr topánky :)

3. Najdrahšie neznamená najlepšie

Teda, nie pre každého :) Drahšie modely topánok sú v zásade aj tvrdšie. To v praxi znamená, že ak ste začiatočník či mierne pokročilý, tak sú pre vás vhodné mäkšie topánky, ktoré vám umožnia plynulejší pohyb pri neistých oblúkoch, v menšej rýchlosti. Pre začiatočníka a mierne pokročilého odporúčame tvrdosť topánky do 5 - 6 (z 10), ak ste silný športovec môžete ísť aj do tvrdších topánok. Pokročilý a expert už volí tvrdosť topánky podľa skúseností a preferencií. Tvrdší a strmší terén, vo väčšej rýchlosti a rôzne terénne nerovnosti sa ľahšie zvládajú v tvrdých topánkach. Na Splitboard je vhodné vybrať si z topánok na to určených. V zásade tvrdosť 9 -10, rýchle rozopínanie (zväčša BOA systém) kvôli pohyblivosti nohy a pohodliu pri šliapaní. Určite odporúčame prekrytie šnúrovania, ktoré zabraňuje vniknutiu snehu pri prešliapávaní rôznych návejov a nemala by chýbať kvalitná absorbčná, ktorá dobre pohlcuje vibrácie - plochá a protišmyková podrážka, spevnená a vhodná na použitie mačiek na topánky.

   

4. Na systéme uťahovania topánky záleží!

Uťahovanie topánky je veľmi dôležitý faktor. Aby topánka bola tou správnou oporou, musí dokonalo obopínať nohu, fixovať pevne pätu chodidla a nesmie nikde tlačiť, už vôbec nie na špičke. Niekto dáva prednosť klasickým šnurovačkám, ktoré majú výborné uťahovacie schopnosti, ale vyžadujú si prax, trochu sily a trpezlivosti, iní preferujú modernejšie systémy. V zásade platí, že najlepšie dotiahnete snowboardovú topánku, ak sa dá utiahnúť zvlášť horna aj dolná zóna topánky. Tento spôsob je tiež vhodné voliť v prípade vysokého nártu, chudého chodidla a podobne.

Najrýchlejší uťahovací systém je BOA - je to koliesko, ktoré navíja oceľové lanko, na systém dáva BOA doživotnú záruku. BOA systém nájdete vo verzii jedného kolieska, ktoré uťahuje celú topánku naraz (vhodné pre začiatočníkov a mierne pokročilých). Utiahnutie je ľahké, rýchle a zvládne ho za pár sekúnd každý. Existuje aj drahší a sofistikovanejší systém Double BOA - dvoch uťahovacích koliesok na jednej topánke. Výborné použitie na splitboard, lebo viete povoliť a dotiahnúť topánku aj bez dvíhania nohavíc, čo šetrí čas a vašu energiu, ktorá sa rýchlo míňa v zime a v snehu. Podľa nášho názoru je systém BOA s dvomi kolieskami najpresnejšie uťahovanie snowboardovej topánky. Trochu lacnejší, ale členmi nášho tímu roky používaný, je systém od Burton - speed zone lacing systém - alebo QUICK FIT, ktorý uťahuje samostatne spodnú a vrchnú časť topánky iba zatiahnutím šnúrok hore a dozadu. S týmto systémom viete tiež dosiahnúť dokonalé utiahnutie, musíte však vždy vyhrnúť nohavice nad topánku. Potom možno narazíte na rôzne hybridy a kombinácie systémov BOA s klasickými šnúrkami, so suchým zipsom... Všetko je to o pocite a skúšaní, jednoducho kupujte to, čo vám sadne a peňaženka dovolí. Taktiež vnútorné papuče snowboardovej topánky by sa mali dať dobre utiahnuť (šnúrky alebo suchý zips), preto si dobre obzrite, čo skúšate. Každý malý detail má svoj zmysel, ale aj efekt na vašu jazdu.

5. Technické parametre materiálov

Snowboardová topánka musí byť vodeodolná. Na topánkach sa zachytáva sneh, ktorý sa pri zmenách teploty topí, vaše nohy by mali byť v teple a v suchu čo najdlhšie. Snowboardová topánka musí byť dobre zateplená, aby chránila vaše nohy a udržiavala komfort počas celého dňa na svahu. Tiež je dobré, keď sa dajú vnútorné časti papuče oprať - oceníte časom. Preštudujte si pozorne, aké materiály sú v topánkach použité. V dnešnej dobe, kedy je planéta ekologicky takmer zdevastovaná a zahltená nerecyklovateľným odpadom, sa mnohé značky zaujímajú o dopad na životné prostredie, preto sa zaujímajte aj vy. Voľte značky, ktoré majú FSC certifikát, vyrábajú v lokálnych fabrikách, používajú recyklované a recyklovateľné materiály a rešpektujú našu planétu. Áno, tieto produkty sú trochu drahšie, ale ekologickejšie ako iné. Rossignol snowboardové topánky sú balené v recyklovaných krabiciach, potlačené ekologickými farbami, podrážky sú vyrobené z recyklátov, lebo nám na prírode a ekológii záleží.

6. Radšej raz vyskúšať ako 100-krát vidieť

Ak kupujete svoje prvé snowboardové topánky, tak toto je presne pre vás. Každá značka vyrába topánky iných tvarov, vnútorných stielok a nie vždy sadne veľkosť alebo tvar. Preto vám určite odporúčame topánky vyskúšať - v predajni naplno zatiahnuť a vydržať/pochodiť aspoň 15 minút. Ak vám bude tŕpnuť chodidlo alebo vás topánka bude tlačiť v predajni, tak verte, že na svahu to bude ešte 100-krát horšie. Ak už máte overenú značku, tak tiež pozor, vyššie a drahšie modely sú užšie - tvrdšie, preto je tiež vhodné botu vyskúšať.

Držíme palce pri výbere snowboardových topánok. Značka Rossignol vyrába snowboardy od roku 1987. Za 33 rokov získala viac ako 100 ocenení a vyrába kvalitné produkty, ktoré valcujú Európu, ale najmä Ameriku. Ak by ste mali ďalšie otázky, neváhajte kontaktovať naše predajne LEGENDSPORT. 

Všetko ostatné, čo sa týka snowboardingu a výberu toho správneho equipmentu, nájdete v sekcii PORADÍME - Snowboard.

Na záver ostáva už len nám všetkým popriať pekné zasnežené zimy s veľkou nádielkou snehu a nech Vám to jazdí !

 


Prajeme Vám správnu voľbu, Váš Rossignol tím Slovensko

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia